Temizlik sektörü çığ gibi büyüyor

Temizlik sektörü çığ gibi büyüyor

Kadinlarin is hayatina atilmasi ve ekonomik sartlar, son yillarda bireysel ve sirket olarak çalisan temizlikçilerin büyük bir hizla yayilmasina neden oldu.
 
Ev ekonomisine katkida bulunmak, ya da ögretim ve egitimleri sonucu kadinlar, son dönemlerde her is kolunda "bizde variz” demeye baslarken, evdeki temizlik isleri için bir yardimci veya geçici çalisan kisilere basvurulmaya basladi.

Geçtigimiz yillarda, daha ziyade bireysel çalisan temizlikçiler gündemdeyken, kadinlarin neredeyse erkekler kadar is yasaminin içinde olmasi, temizlik konusunda sektörel bazda bir sirket olarak çalismaya baslamalariyla sonuçlandi.

Haftanin 6 günü çalisan günümüz kadini, tatil yaptigi bir günü olsun dinlenerek veya gezerek degerlendirmek istedigi için, ev temizligi isleri temizlikçilere devredilmeye basladi.
Ayni sekilde yeni bitmis insaat temizligi, büro, isyeri temizligi için de bireysel veya sirket bünyesinde çalisan kadinlar, büyük bir ihtiyaç seklinde tercih edilmeye basladi.
Inci Temizlik Firmasi’nin sahibi olan Aysel Gündogdu’da günümüz çalisan kadinlarinin, bu ihtiyacini en iyi sekilde karsilayanlardan.
 
"O GIRISIMCI BIR KADIN”
15 yil boyunca güzellik uzmani olarak çalisan Aysel Gündogdu, temizlik isinde daha fazla kazanç ve talep oldugunu görünce bu ise yönelmis.
Yaninda 10 kisi çalistiran Aysel Hanim, küçük çapli temizlik firmasiyla Denizlilere temizlik ve kaliteli hijyeni sunmak için mücadele eden girisimci bir bayan..
Mücadele gerektiren bir yasamin içinden gelen ve her türlü zorluga yilmadan gögüs geren Aysel Gündogdu, hedefinin isini genisletmek ve yaninda daha çok insanin ekmek parasi kazanmasi oldugunu söylüyor.
 
"KADINLAR KENDI AYAKLARI ÜZERINDE DURABILMELI”
Gün geçtikçe zorlasan hayat sartlarina bagli olarak, günümüz kadinlarinin gerek aile ekonomisine katkida bulunmak, gerekse gördügü ögretim ve egitimin sonucu çalisma hayatinin içinde olmasi gerektigini belirten Aysel Gündogdu, kendisinin de ayakta kalabilmek için hayat mücadelesini yillardir sürdüren bir kadin oldugunu belirtirken, yaptigi isle ilgili sunlari söylüyor : "Su anda Türkiye ve Denizli’de temizlik isi bir sektör haline dönüsmüs durumda. Bu nedenle temizlik sektöründe çalisanlar da yogunlasmis durumda. Kisacasi arza göre talep diyebiliriz. Ben bu ise önce tek basima basladim ve kisa sürede yanima elemanlarimi da alarak çalisma seklimi genislettim. Su anda 10 tane temizlik elemanimla Denizlimizde islerimizi temizlik, hijyen, kalite ve titizlik yöntemiyle yürütüyoruz. Fiyatlar ise temizligi yapilacak yerin büyüklügü ve kirlilik oranina göre belirleniyor. Örnegin : Yeni bitmis bir insaatin temizligi ile normal bir ev temizligi arasinda, gerek verilen emek gerekse yapilan isin süresi baz alinarak fiyat ona göre belirleniyor.”
 
"TEMIZLIKDE EL EMEGI ÖN PLANDA”
Aysel Gündogdu, temizlik sektöründe ön planda el emeginin geldigini belirtirken söyle diyor : "Bu ise tamamen hijyene dayali bir el emegi oldugu için, insanlarin bu durumda emekten kesmek için ugrasmamasi gerekiyor. Bu sektörde çalisan kadinlarimizin ekmek paralari sadece el emegine dayandigi için, el emeginden kesmek onlar için yikim olacaktir. Günümüzde geçim sartlari çok agir oldugu için, temizlik isinde çalisan kadinlarimiz, daha ziyade aile ekonomisine katki saglamak, eslerinin üstündeki ekonomik yükü paylasmak ve de çocuklarina daha rahat bir yasam ve egitim imkani sunabilme düsüncesi içindeler. Eger bir kadinin ayakta kalmasi için baska sansi da yoksa, direkt olarak temizlik sirketlerine basvuruyor. Veya bu isi bireysel olarak ev, isyeri ve insaat temizligi yaparak kendi baslarina sürdürüyorlar.”
 
"BIZ ZAMANLA YARISIYORUZ”
Aysel Gündogdu, su anda en büyük hedefinin Denizli’deki okullara teklif sunarak, okul temizligi isine de yönelmek istedigini belirtirken, temizlik içinde yasanan asamalari söyle anlatti : "Önce müsteri bizi ariyor. Eger bir insaat temizligi varsa, önce ben gidip yeri görüyorum. Fiyat belirliyorum ve kaç eleman gerekiyor, neler gerekiyor tespit edip, bunlari sagladiktan sonra temizlik isine baslaniyor. Temizlik isimizde el emeginin yaninda, teknolojik sistemlerden de yararlaniyoruz. Elemanlari görevlendirdikten sonra, onlari çalismalari esnasinda gelip kontrol ediyorum ve siklikla denetliyorum. Daha sonra isi veren kisi de gelip görüyor. Onun da onayiyla birlikte insaat temizligini bitiriyoruz. Kisacasi bizler zamanla yarisiyoruz.”


24.05.2014 Cumartesi
Anahtar Kelimeler
Copyrights ©2014: ECO FRESH Temizlik Hizmetleri
BlackPars